Dsmclubfinland.com

DSM tekniikka => Ongelmat ja ihmettelyt => Topic started by: -jarppi- on July 13, 2005, 20:59:35 PM

Title: Lasit huurtuvat (ratkaistu)
Post by: -jarppi- on July 13, 2005, 20:59:35 PM
tänään iski älyttömän kaatosateen ja sitten jostain kumman syystä ikkunat alkaa huurtumaan vaikka sisällä ei pitäis olla mitään märkää mistä se kosteus haihtuis.
sitte ku alko tuulilasi huurtumaan, vaikka nupit ja napit on siinä asennossa että pitäis muka tuulilasille puhaltaa täysillä, ni eipä puhallakkaan.. jalkatilassa käy vaan semmonen veto että tuntuu kuin jalat paleltuis..
missä mahtaa olla vika..?

miten tota huurtumista vois saada vähenemään?



edit: otsikko
Title: Re: huurtuu prkl!
Post by: hopsis on July 13, 2005, 21:07:03 PM
No jos vaan ilmastointilaite pelaa ni ei pitäisi huurtua vaikka satais vanhoja ämmiä. Toi tuulilasille puhaltamattomuus viittais irronneeseen säätimen vaijeriin tai joku muu vastaava vika. Kojelauta atomeiksi ja tutkimaan.
Title: Re: huurtuu prkl!
Post by: -jarppi- on July 14, 2005, 08:20:20 AM
vika selvis! jos on puhallin päällä ja rupee säätämään sitä kiekkoa ni ilmeisesti joku läppä jää jumiin ja sitten se vaan puhaltaa edelliseen asentoon.. mutta kun käyttää puhallusta poissa hetken ni kuuluu semmonen "lops" ääni ja kaikki toimii.
Title: Re: huurtuu prkl!
Post by: hopsis on July 14, 2005, 11:29:17 AM
Tuokin on sarjassamme sellainen "pikkuvika" joka kannattaa hoitaa nyt kun vielä on tuoreessa muistissa. Ettei ala opettelemaan että aina puhaltimen säädintä kääntäessä pitää kääntää moottori vähäksi aikaa toppiin. Koska ajan myötä se lakkaa kuitenkin pelaamasta kokonaan jossain vaiheessa.