Dsmclubfinland.com
DSM tekniikka => Ongelmat ja ihmettelyt => Topic started by: Barracuda on June 30, 2007, 00:08:45 AM
-
Jeps. uskokaa pois, mutta kesken (reippaahkon) kiihdytyksen kuulin kolauksen konehuoneessa ja sen jälkeen kilinkilinkilin äänen asfaltin pinnassa. käännyin takasin tarkastelemaan mitä löytyy niin löytyi pultti!
Kannassa lukee 7, joten luulen että se on omastani kotoisin. Pultti ei varmaan missään alapuolella (pohja) ole kun ei ole likaa paljon eikä koonkaan puolesta.. eikä näyttänyt olevan mikään moottorin "päälle" tulevista pulteista.. eli jossain siellä välissä? :-?
Pultti:
(mutu arvot rullamitalla)
Kanta 7 (11mm/12mm ?)
Kierteiden pituus: 55mm
Kok pituus: 63-65mm
Pituus -kanta: 57-58mm
Pultissa pyöreä pää...
Pitää huomenna koittaa ettii valosan aikaa jos jotai löytyis.
mut... kellää ideaa mistä ois saattanu tipahtaa?
Joo tiedetään, on ruuvit löysällä kun ajelen. ;D
-
.
-
.
-
.
-
Kannattaa tutkii jakopää jos sieltä koneesta kuulu kilin kiling -ääntä. Esim laturin, ohj.tehostimen ja ilmastoinnin hihnojen ympäristö. Toi on ilmeisesti keltapassivoitu? Jos omaa tutkin samalla kun vaihdan hihnapyörää ja satun semmosen bongaamaan.
-
keltapassivoinneista en tiiä.. mutta kiitollinen olen jos jaksat pulttis mitata 8-) ei ainakaan vielä ole mitään ääniä alkanu tulemaan... tänäänhän toi auto kävi korjaamolla, jossa vaihettiin toi ulompi kampiakselin hihnapyörä... ettei nyrkkipajan poju jättäny ruuveja löysälle.. >:(
-
Ylimääräinen paino pois, Stefa lähtee. 8-)